Full text: Kort Anvisning till Fornnordiska Språket

a 
ke 
"+. 
5 
4 
4 
Jå 
HH 
trum är. äfven här det enklaste i begge formerna, 
och tillegnar sig derföre med rätta första platsen. 
86. Till fullständigt böjningsmönster (paradig- 
ma) må tjena spakt, hvilket går på följande sätt: 
— 
den :obestämda formen. 
Sing. Nom: spak-t, spak-r, 
> Åce spak-t, spak-an, 
Dät.  spöksu, = spök-um, 
Gen. spaks, spaks', SS 
Plur: Nom. spök, spak-ir, | 
Acc. 'spök, = = spak-a, 
Dat. spökum, : spökum, | 
Gen. ' spakta,  ', spakra, 
oe Den bestämda formen. 
Sing. Nom. spaka, - spaki, spaka, 
Acc. = spaka, = spaka, — = spöku, 
Dat. spaka, spaka, | spöku a 
Gen. i spaka, - spaka, oc spöku, 
Now ökar spökar spöka, 
Ace. — spökar — spökar — spökt 
Dåt. — spöku eller spökum p. tr. g- 
Gen. - spöku - ee spöku , st spöku. a 
87. . Oaktadt adjectiverne således egentligen. en- 
dast utgöra, en declination., är dock åtskilligt att iakt- 
taga vid. ändelsens' förbindelse med roten. Är sista 
rotbokstafven '$, och går en vocal eller diphthong 
alt nn 
prel " 
| of, 10 
Voss a 
| gm dett, 
| what 
dd ehuru 
AT koll 
för kallat 
somnt, Sås! 
 gelly per 
faller I 
sladdr. 
nedt. me 
fogas Inlet 
femman 
Mettr, 
iskila da 
heller kan 4, 
od Qt en! 
hvatt. I 
bygt 
-& 
| Lans 
in dem 
| Ulin,
	        
Waiting...

Note to user

Dear user,

In response to current developments in the web technology used by the Goobi viewer, the software no longer supports your browser.

Please use one of the following browsers to display this page correctly.

Thank you.